W Niedzielę 20 października 2024 r. w Kościele Parafialnym Świętego Marcina w Kępnie odbył się PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENEK PATRIOTYCZNO-RELIGIJNYCH. W przeglądzie udział wzięło 13 chórów i zespołów z całego powiatu kępińskiego. Skłąd aż 8 zespołów stanowiły dzieci
i młodzież szkolna. Głównm celem, jaki przyświecał organizacji przeglądu było popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych, edukacja historyczna oraz rozwijanie uczuć patriotycznych. Każdy z zespołów mógł przedstawić dwie pieśni.
Organizatorami przeglądu byli:
1. Kępiński Chór Męski “CANTAMUS”,
2. Stowarzyszenie Świętego Marcina w Kępnie,
3. Parafia Świętego Marcina w Kępnie.
Kępiński Chór Męski “CANTAMUS”, Chór “UNISONO” Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Powiatu Kępińskiego, Chór Szkoły Podstawowej im. Kopernika w Bralinie,
Chór “NUTKA” Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Trzcinicy,
Zespół “WĘŻYK BAND Z MROCZENIA” , Chór Szkoły podstawowej w Perzowie,
Chór “HARMONIA” działający przy Całodzienny Klub Seniora “Pod Żurawiem”, Chór “VIOLINO”- Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Laskach, “DŹWIĘKI NADZIEI” Zespół Sołectw Opatów, SCHOLA “FIO” Parafia pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rychtalu,
Chór “PER QUATTRO VOCI” z Parafii św. Marcina w Kępnie, Chór “CHÓREK Z CHMUREK” ze Szkoły Podstawowej im. mjra Stanisława Jeziornego w Łęce Opatowskiej, Reprezentacyjny Chór Powiatu Kępińskiego “CON BRIO” działający przy Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Aleksandra Tasmana.
Chociaż repertuar każdy z biorących udział chórów dobierał samodzielnie udało się pokazać historię naszej ojczyzny od okresu chrztu Polski aż po okres współczesny. Dodatkowo wydarzenie pokazało, że w każdej gminie działają zespoły, w skład których wchodzą bardzo uzdolnione osoby, a wiek nie gra roli. Należy podkreślić ogrom pracy osób je prowadzących. Wspólne zaangażowanie prowadzi do bardzo dużej satysfakcji członków zespołów, chórów i prowadzących, a w końcowym efekcie osób mogących wysłuchać owoców ich pracy.
Na przeglądzie była bardzo duża frekwencja oraz wyczuwalny entuzjazm i zadowolenie. Zachęca to wszystkie gminy do organizowania takich imprez w przyszłości. Dodatkowo było bardzo duże zainteresowanie udziałem dlatego byliśmy zmuszeni ograniczyć ilość zespołów i chórów biorących udział: do jednego zespołu z gminy.
Pragniemy podziękować wszystkim osobom biorącym udział w organizacji tego przedsięwzięcia. Księdzu Proboszczowi Krystianowi Szenowskiemu, który na propozycję organizacji Przeglądu nie okazał ani chwili zawahania. Szczególne podziękowania należą się naszemu chóralnemu koledze Andrzejowi Drzazdze i dyrygentowi Łukaszowi Lipiecie za ogrom włożonej pracy – od pomysłu do jego realizacji. Podziękowania należą się osobom, biorącym udział w organizacji tej imprezy, osobom prowadzącym Przegląd: Monice Kanclerz i Nikodemowi Stempin, Panu Piotrowi Lorczykowi za nagłośnienie, Paniom odpowiedzialnym za poczęstunek, osobom biorącym udział w przygotowaniu. Szczególnie dziękujemy gościom, którzy uraczyli nas obecnością w tym przeglądzie.
S. Bronikowski